Szkodliwe składniki kosmetyków

Skóra człowieka to powłoka, która pokrywa niemal cały organizm. Posiada wiele ważnych funkcji, bez których organizm nie byłby w stanie radzić sobie z codziennymi procesami.

Jakie funkcje pełni skóra?

Funkcje skóry sprawowane są przez czynników. Jednym z nich jest lekko kwasowe pH łoju oraz potu, wytwarzanych przez gruczoły wydzielnicze, które stanowi naturalną barierę dla drobnoustrojów. Jest też miejscem lokalizacji różnych receptorów czuciowych (eksteroreceptorów). Zaliczamy do nich nocyreceptory odbierające bodźce bólowe, mechanoreceptory takie jak receptory wibracji, dotyku czy nacisku oraz termoreceptory odbierające temperaturę otoczenia. Skóra dzięki dużemu poziomowi ukrwienia, spełnia również funkcję termoizolacyjną. Dzięki enzymom, które zawiera jest również fabryką melatoniny chroniącej przed UV oraz witaminy D.

Czy warto inwestować w zdrowie i czystość skóry?

Skóra niekiedy bywa naszą “wizytówką”. Ludzie postrzegają czystą i zadbaną skórę jako atrybut ułożonego człowieka. Właśnie dlatego wielu ludzi decyduje się na inwestowanie swoich pieniędzy w kosmetyki pielęgnacyjne, a producenci wykorzystują ten fakt do zarabiania pieniędzy wymyślając i produkując ich coraz więcej. Niestety wielu ludzi przyciąga niska cena produktu, co może się wiązać z zagrożeniami skóry czyhającymi pod wieczkami opakowań od kremów, peelingów czy masełek do ciała.

Niektóre substancje powodują raka!

Część szkodliwych substancji w kosmetykach posiada właściwości kancerogenne. Mogą one powodować niebezpieczne nowotwory. Należą do nich ftalany, takie jak ftalan dietylu czy dimetyloftalan występujące w kremach czy kosmetykach do pielęgnowania włosów oraz parabeny stosowane aby zapobiec rozwijaniu się pleśni czy bakterii.

Niektóre natomiast niosą zagrożenie alergologiczne. Takie reakcje występują przy kontakcie ze sztucznymi zapachami, które są mieszaninami różnych chemicznych związków. Mogą powodować uczulenie, łuszczycę lub alergiczne problemy z oddychaniem. Takie działanie mogą powodować również sztuczne barwniki oznaczone literą C oraz numerem. Za powstawanie podrażnień oraz łuszczycy obwinia się zarówno zapachy jak i glikol propylenowy zawarty w wielu kosmetykach – nawet szamponach.

Related Post